Elftaşı ve Barahir’in Yüzüğü

0

Aragorn’un konumunu ne kadar önemsediğim ve ne kadar özel bulduğum, onun hakkında yazdığım yazılarda hissedilmiştir diye düşünüyorum. Yüzüklerin Efendisi hikayesi boyunca neredeyse tüm karakterlerin dönüşümlerini ya da diğer bir deyişle gelişimlerini takip etsek de, Aragorn’un herhangi bir dönüşüm yaşadığını düşünmüyorum. Onu, kendisini ilk tanıdığımız an olan Sıçrayan Midilli Hanı’nda zaten dönüşümünü tamamlamış ve vazifesini ifa eden bir karakter olarak görüyorum. 

Ben Aragorn’da hikaye boyunca gördüğümüz tüm açılımları, üstüne vazife olan yüzleşme ya da  çıkacağı son savaş öncesi bir kuşanma gibi algılıyorum. Çıkacağı son savaş öncesi kılıcını kuşanan, ordularını (Rohan ve Dunharrow’daki ölüler ordusu) toplayan ve atalarından kendisine miras kalan şehri ve ünvanı geri almaya giden bir kral gibi görüyorum Aragorn’u. 

Aragorn bu kuşanma sürecinde sadece maddi güçler olan orduları toplamamış, iki önemli emaneti de iki önemli kişiden almıştır. Bu emanetlerden ilki Elrond’un kendisine verdiği Barahir’in Yüzüğü’dür. İlk Çağ’da yaşamış olan Barahir, Beör Hanedanı’ndan gelen bir insandır. Aynı zamanda diğer önemli bir karakter olan Beren’in babasıdır. Kendi adıyla anılan yüzük, kendisine Elf Beyi Finrod tarafından verilmiştir. Barahir, İlk Çağ’ın önemli savaşlarından birisi olan Dagor Bragollach esnasında Finrod’un hayatını kurtarmış, Finrod da kendi yüzüğünü Barahir’e kendisi ile Barahir’in soyu arasındaki ebedi dostluğu simgelemesi amacıyla vermiştir. 

Valinor’da dövülen bu yüzük, soylarında Beren’in ve dolayısıyla Barahir’in bulunduğu Númenor kralları tarafından bir emanet olarak taşınmıştır. Çeşitli badirelerden sonra da Barahir’in Yüzüğü Elrond tarafından saklanmak amacıyla Rivendell’e getirilmiştir. Elrond, Aragorn’a gerçek ismini ve soyunu açıkladığında, Narsil’in parçalarıyla beraber Barahir’in Yüzüğü’nü de teslim etmiştir. Yüzük Finarfin Hanedanı’nın simgesi olan altın çiçekli tacı taşıyan ve onu yemeye çalışan, zümrüt gözlü iki sürüngen şeklinde yapılmıştır.

Barahir'in Yüzüğü

Barahir’in Yüzüğü

Hatırlanacağı gibi, Gandalf’ın Moria’da Balrog ile beraber düşüşünün ardından Yüzük Kardeşliği Galadriel’in huzuruna ulaşmışlardır. Galadriel, Yüzük Kardeşliği ile olan karşılaşmalarında, kardeşliğin her bir üyesine ayrı birer hediye vermiştir. Bu esnada Aragorn’a verilen hediye ise bir emanet hükmünde olan Elftaşı’dır.

Elftaşı, Gondolin’de yapılmış bir mücevherdir. Yeşil görünümünün içinde güneşin ışığının saklandığı söylenir. Gondolin’in Düşüşü’nde Idril Celebrindal tarafından kurtarılan bu mücevher, Eärendil’e geçmiştir. Eärendil, Valinor’a yaptığı seyahatte Elftaşı’nı da beraberinde götürmüştür; bu nedenle Elftaşı, Eärendil’in Taşı olarak da adlandırılır. Istari olarak da anılan Arifler, Valinor’dan Orta Dünya’ya gönderildiklerinde Yavanna, Elftaşı’nı Olórin’e (Gandalf) vermiş ve Valar’ın onlardan yüz çevirmediklerini simgelesin diye Orta Dünya’ya geri göndermiştir. 

Gandalf Elftaşı’nı Galadriel’e teslim eder. Galadriel’den kızı Celebrían’a ve sonra da Celebrían tarafından kızı Arwen’e teslim edilir. Ancak Yüzük Kardeşliği’nin ziyareti esnasında Elftaşı yine Galadriel tarafından saklanmaktadır ve belirttiğim gibi onun tarafından Aragorn’a hediye olarak verilir.

Aragorn’un taşıdığı bu iki emanetin ilk özellikleri, Aragorn ile Arwen arasındaki evliliğin işaretçileri oluşlarıdır. Aragorn, Barahir’in Yüzüğü’nü Arwen ile nişanlandıklarında Arwen’in parmağına takar ve bu yüzük onların nişan simgesi olur. Galadriel ise Arwen’in anneannesi olarak  Elftaşı’nı Aragorn’a vererek bir bakıma gelin ailesinden damada bir hediye de vermiştir.

Bu emanetlerin ikinci özelliği ise, iki büyük Elf Hanedanı’ndan gelen emanetler oluşlarıdır. Finrod, Finarfin’in, Gondolin Kralı Turgon ise Fingolfin’in çocuklarıdır. Elf halkı içinde önemli yer taşıyan bu iki aileye ait emanetler Aragorn’da birleşmişlerdir.

Bu emanetlerin üçüncü özelliği ise, Aragorn’un hayatı ile ilgili oynadıkları gösterge rolleridir. Elrond’un Aragorn’a verdiği Barahir’in Yüzüğü, Aragorn’a soyu hakkındaki gerçeği anlatan bir nesnedir. Galadriel’in Aragorn’a verdiği Elftaşı’nın Elfçe’deki karşılığı olan Elessar ise Aragorn’un kral olunca aldığı isimdir. Bu açıdan baktığımızda bu iki mücevher, Aragorn’un geçmişini ve geleceğini anlatmaktadır. Barahir’in Yüzüğü Aragorn’a soyunu ve geçmişini anlatırken, Elftaşı ise geleceğini ve krallığını anlatmaktadır.

Elftaşı

Elftaşı

Paylaşın.

Yazar Hakkında

Leave A Reply