Tom Shippey Röportajı – Bölüm 1

2

2014 yılında Sutu Boğda yolculuğuna başlarken, ilk iletişime geçtiğimiz kişilerden birisi Tom Shippey olmuştu. En önemli Tolkien uzmanlarından biri olan Tom Shippey’nin sitemizin başlangıç aşamasında yaptığı katkı bizim için çok değerliydi. Aradan geçen 6 yıl içerisinde Sutu Boğda hem üretti hem de okundu. Tom Shippey ile geldiğimiz noktayı aktarmak ve kendisiyle ilgili bir röportaj yapmak üzere tekrar iletişime geçtik. Bizi aynı yakınlık ile karşılayan Tom Shippey bu talebimizi geri çevirmedi. Amazon’un çekmekte olduğu Yüzüklerin Efendisi serisindeki danışmanlık görevinden henüz yeni ayrılan Tom Shippey, halen The Wall Street Journal için bilim kurgu ve fantezi eserlerini değerlendirmeye devam ediyor.

Kendisinin Tolkien hakkında pek çok konuşması erişilebilir olduğu için, biz Tolkien hakkındaki sorularımızı ilerleyen dönemde yapacağımız ayrı bir röportaja erteleyip, bu röportajda Tom Shippey’nin kendisine odaklandık.

Önemli bir akademisyen olan Tom Shippey’nin Tolkien dışındaki uzmanlık alanları arasında Eski İngiliz Edebiyatı, Orta Çağ, modern fantezi edebiyatı ve bilim kurgu edebiyatı yer alıyor. Böyle geniş bir alanda uzman olan Tom Shippey’e röportajımızda, çocukluğu ve bu alanlara olan ilgisinin kaynağı hakkında, edebiyat, filoloji, İngiltere ve masallar başlıklarında farklı sorular sorduk. Tabii ki röportajımızın sonunda da Tolkien’e kısaca değindik.

Dört bölüm olarak yayınlayacağımız bu röportajımızın ilk bölümünde Tom Shippey’nin farklı çocukluğu, ailesi, fantezi ve bilim kurgu edebiyatı ile Star Wars üzerine olan görüşlerini bulabilirsiniz.

Paylaşın.

Yazar Hakkında

2 yorum

  1. Teşekkürler çok güzel bir röportaj olmuş.Özellikle Newerwhere adlı romandaki hakikat içeren bölüm etkileyiciydi.

  2. Tom Shippey’i konuk etmek… Ve onunla özel bir röportaj!
    Bu çok güzel bir sürpriz ve muhteşem bir hediye olmuş oldu. Emekleriniz ve zamanınız için çok teşekkür ediyorum 🙂

Leave A Reply