Elfler’in Uyanışı ve Grupları

0

Söz konusu Efsane-i Tolkien (Tolkien’s Legendarium) içerisindeki Elfler olduğunda, özellikle bu alana yeni giren bir kişi için, Elf ırkının alt gruplarını takip etmek biraz zor olacaktır. Bu nedenle kısaca Elfler’in Uyanışı ve alt gruplarının oluşumu konularına değinmek gerekecektir. 

Elfler, Ağaç Yılları olarak anılan dönemde Cuiviénen Gölü’nün yakınında uyanmaya başlamışlardır. Hiç bir Elf tek başına uyanmamış, yanlarında eşleri de bulunarak uyanmışlardır. İlk uyanan üç Elf’e Elf Babaları denmektedir ve isimleri sırasıyla Imin, Tata ve Enel olmuştur. Bu isimlerin anlamı sırasıyla bir, iki ve üç anlamına gelmektedir. 

Bu üç Elf’in de ilk gördükleri şey gökyüzündeki yıldızlar olmuştur. Ardından her bir Elf kendi hanımını görüp, güzelliklerinden büyülenirler ve kafalarından geçenleri dile getirecek sözleri düşünmeye başlarlar. Tam bu noktada hanımları uyanırlar ve hanımların ilk gördükleri şey ise kendi eşleridir. 

Elfler yürümeye başlarlar ve kafalarında ilk yaptıkları şey yeni kelimeler oluşturmak olmuştur. Yürüyüşleri onları başka bir noktaya getirir ve burada 6 çift Elf görürler. Imin ilk uyanan kendi olduğu için bu 12 Elf’i kendi yoldaşları olarak seçer. Ardından başka bir bölgede gördükleri 9 çift Elf’i Tata ve 12 çift Elf’i Enel kendilerine yoldaş seçerler. Bu seçimlerin arasında ise Elfler birbirleriyle konuşarak kelimeler, sözler, cümleler oluştururlar. Son 12 çift Elf’in uyandıkları yer bir akıntının kıyısında yer alan huş ağacı korusudur ve toplamda 60 kişi olan bu Elf topluluğu hep beraber bir süreliğine buraya yerleşirler.

Sonrasında ise tekrar yola çıkarlar, yürüyüşlerinde yeni uyanan Elf toplulukları ile karşılaşırlar ve onları da kendilerinin gruplarına dahil ederler. Imin’in grubuna Minyar, Tata’nın grubuna Tatyar ve Enel’in grubuna ise Nelyar denmektedir. Tahmin edileceği gibi Minyar zamanla Vanyar, Tatyar Noldor ve Nelyar ise Teleri olarak kullanılacaktır. Hepsi büyüyen yeşil bitkileri çok sevdiler, ama en çok ilk gördükleri yıldızlara hayran olacaklardı. 

Bu üç grubun bir diğer isimlenişi ise Büyük Seyahat’e katılımları ile alakalıdır. Büyük Seyahat, Elfler’in Valar’ın davetine uyup Aman diyarına göçleri anlamına gelmektedir. Ancak bütün Elfler bu göçe katılmamışlardır. Bu göçe hiç katılmayıp Orta Dünya’da kalan Elfler’e Avari denirken, göçe katılıp çeşitli sebeplerle yola deva edememiş olanlara da Úmanyar denmektedir. 

Diğer yandan bu büyük yolculuğa katılan Elfler’den Vanyar, tüm topluluğu ile Aman diyarına göç etmiştir. Noldor büyük kesimiyle, Teleri ise kısmen Aman diyarına gelmişlerdir. Aman diyarına giden ve Ağaçlar’ın Işık’ını gören Elfler’e Calaquendi denirken, Orta Dünya’da kalıp bu ışıkları görmeyen Elfler’e de Moriquendi denmektedir. Vanyar topluluğunun sarı saçları varken, Noldor siyah saçları, Teleri ise koyu gümüşi saçları ile dikkat çekmektedirler. 

Görüldüğü gibi Elfler önce uyanış sırasına göre isimlendirilmiş, ardından da Aman diyarına gidip, Ağaçlar’ın ışığını görenlere da farklı isimler koyulmuştur.

Paylaşın.

Yazar Hakkında

Leave A Reply