Tolkien’in Ejderhaları – Bölüm 3 / Ejderhaların Kökeni 

1

Ejderhalar ile ilgili ilk yazımın sonunda, ejderhaların Melkor’un hizmetkarlarından esintiler taşıdığından bahsetmiştim. Ancak Efsane-i Tolkien’in (Tolkien’s Legendarium) metinlerinde ejderhaların nasıl meydana geldiğine dair net bir açıklama mevcut değildir. Temel bilgimiz ise Melkor’un ejderhaları karargahı olan Angband’da yetiştirdiğidir. Yetiştirme (ya da yapma) tabiri üzerinde durmak, ejderhaların kökeni hakkında bize spekülasyon yapacak bir alan sunmaktadır. 

Temel bilgilerimizden ilki, Melkor’un bir yaratma kudretli olmadığıdır. Tolkien’in kozmolojisinde sadece tek tanrı olan Eru Ilúvatar yaratma kudretine sahiptir. O’nun dışındaki tüm varlıkların, Tolkien’in alt-yaratı olarak tabir ettiği bir hareket alanı vardır. Ancak bu alan, Eru Ilúvatar’ın var ettiği unsurların kullanıldığı bir alandır. Orklar örneğinden bildiğimiz gibi, Melkor var olanı değiştirip bozarak, kendi amacına uygun varlıklar meydana getirmektedir. Benzer bir örnek olarak Uruk Hai ırkını ele alırsak, bu ırk, Sauron tarafından meydana getirilmiş, ardından Saruman tarafından geliştirilmiş olarak Yüzüklerin Efendisi’nde karşımıza çıkmış bir ırktır. Elfler’in bozulmasından meydana gelen Orklar ile İnsanlar’ın birleşiminden oluşturulduğu düşünülmektedir. 

Bu alandaki en önemli ve en detaylı örnek olarak Angband’ın kurtadamlarını (werewolves) gösterebiliriz. Bu türün ilki olan Draugluin, Melkor tarafından kurtlardan bozularak yetiştirilmiş türünün ilk örneğidir. Sauron’un himayesinde olan bu yaratık, Beren ve Lúthien hikayesinden hatırlanacağı gibi Huan tarafından öldürülmüştür. Draugluin’in soyundan gelen diğer bir kurtadam olan Carcharoth ise yine Melkor’un yetiştirdiği ve özellikle Elf ve İnsan etiyle beslediği bir kurtadamdır. Bu iki kurtadamın kökeni üzerine yapılan anlatımlarda, Melkor’un bunları sadece fiziki olarak yetiştirmediği, aynı zamanda bizzat kötü bir ruh ile de içlerini doldurduğu geçmektedir.

Beren ve Lúthien Carcharoth'a Karşı

Beren ve Lúthien Carcharoth’a Karşı

Morgoth, Huan’ın yazgısını hatırlayıp Draugluin’in neslinden yavrular arasından birini seçti; kendi eliyle canlı etle besleyip gücünü onun üzerine yaydı. Kurt hiçbir ine sığmayana kadar hızla büyüdü, Morgoth’un ayaklarının dibinde iri cüssesiyle ve daima açlık içinde uzandı. Orada cehennemin ateşi ve acıları içine yerleşti, güçlü, korkunç ve işkence edilmiş yok edici bir ruhla doldu.

J.R.R. Tolkien / Silmarillion / Beren ve Lúthien’e Dair

Bu noktada bir diğer dikkat çekici anlatım da Draugluin’in Huan tarafından öldürülmesinin ardından, Sauron ile Huan’ın mücadelesinde karşımıza çıkmaktadır. Valinor’dan gelen bir köpek olan Huan için söylenen kehanette, onun yaşayacak en güçlü kurt tarafından öldürüleceği söylenmiştir. Sauron, bunun kendisi olacağını düşünerek, Drauglin’in ölümünün ardından Huan’la mücadeleye başlar.

Sauron, o ülkede herkesin bildiği gibi, Valinor’un kurt köpeği için emredilen yazgıyı biliyordu, bunu kendisinin başarabileceğini düşündü. Bu yüzden bir kurtadam suretine bürünerek kendini dünya üzerinde yürümüş en güçlü kişi yaptı;…

J.R.R. Tolkien / Silmarillion / Beren ve Lúthien’e Dair

Fakat, Huan’ın yazgısı Sauron’un elinden olmayacaktı ve Huan Sauron’u ölümcül bir şekilde yakaladı. 

Ama ne büyücülük ne büyü, ne pençe ya da zehir, ne şeytanın marifeti ne de hayvan kuvveti Valinor’lu Huan’ı yenemezdi; düşmanı boğazından yakalayıp altına aldı. Sonra Sauron, biçim değiştirerek yılan suretine ve ardından alışılmış suretine dönüştü; ama bedenini tamamen terk etmeden Huan’ın kavrayışından kurtulamazdı.

J.R.R. Tolkien / Silmarillion / Beren ve Lúthien’e Dair

Konumuza geri dönersek, Melkor’un var olanı bozarak yetiştirdiği türleri, nasıl yetiştirdiği konusunda tam bir bilgimiz olmasa da bunun bir noktada, biyolojik bir çalışma süreci olduğunu düşünmekteyim. Bu düşüncemi tetikleyen birkaç nokta mevcut; bunlardan ilki, yukarıdaki alıntılarda bahsettiğim gibi kurtlardan üretilen kurtadamlar olmasıdır. Aynı şekilde Orklar’ın da Elfler’in bozulmasından meydana geldiğini biliyoruz. Bu ırk geliştirme süreçleri zaman içinde ilerleyen bir yapıda da gelişmektedir. Örneğin, Uruk Hai ırkı, Orklar ve İnsanlar’ın birleşiminden meydana gelmiş, Orklar’a göre daha gelişmiş bir tür olmuşlardır. Kurtlardan kurtadamların yetiştirilmesi, aynı zamanda hayvanların da genetik diyebileceğimiz bu çalışmalarda kullanıldığını göstermektedir. 

Ejderhaların kökeni hakkında pek çok farklı düşünce olsa da ölümlü oluşları, Melkor tarafından yetiştirilmeleri, üreyebilmeleri gibi pek çok unsur, onların bir çeşit hayvan oluşlarına delalet etmektedir. Diğer yandan zihinsel becerilerini, kötülük üzerine kurulu ruhsal tabiatlarını ve iradelerini düşündüğümüzde, soylarında Elf, İnsan ya da Sauron gibi bir Maia’nın izi olduğunu da söyleyebiliriz. Bu spekülasyonun seviyesini biraz daha yükseltmek için, yukarıdaki alıntılarda, Sauron’un girdiği biçimlere dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum. Sauron, Huan’ın eline düştüğünde bir kurtadam kılığındayken, ondan kurtulmaya çalışırken bir sürüngen kılığına da girmiştir. Sauron’un girdiği bu iki biçimin, bize kurtadam ve ejderha ırklarının yetiştirilmesi sürecinde Sauron’un bizzat dahli olduğuna dair bir fikir verebileceğini düşünmekteyim.


Bu yazıda Randall Johnson’un, Ejderhaların Kökenine Dair adlı makalesinden faydalanılmıştır.


“Beren ve Lúthien Carcharoth’a Karşı” İllüstrasyonu © Justin Gerard

Paylaşın.

Yazar Hakkında

1 Yorum

Leave A Reply