Müziğin Tecessümü – Bölüm 4

0

Silmarillion, Tolkien’in eserlerinde yer alan tüm varlıkların kökenleri ve yaratılışları ile ilgili bizlere bilgi vermektedir. Bu varlıkların en önemlileri ise hiçbir şey yaratılmadan önce Eru tarafından yaratılan ve Silmarillion’da yer alan tabirle tanımlamak gerekirse, Eru’nun düşüncesinden doğurduğu Ainur’dur. Ainur çok defa söylediğimiz gibi Müzik aracılığıyla Eru ile konuşarak, O’nu ve kendilerini tanıdılar. Ardından hep beraber Ulu Müzik’i yaparak Arda’nın oluşumunda yer aldılar.

Daha sonra Ainur’un bir bölümü Arda’ya inerek Arda’nın imarında yer aldılar. Arda’ya inen Ainur iki kısımda değerlendirildi. Bunlardan ilki, Valar olarak adlandırılan daha yüksek ruhlar, ikincisi ise Maiar olarak adlandırılan Valar’ın biraz daha alt seviyesinde olan ruhlar. Melkor kötülüğü seçen tek Valar’dı, anca Melkor’un yanında yer alan ve kötülüğü seçen pek çok Maiar da mevcuttu. Yüzüklerin Efendisi eserinden bildiğimiz Sauron ve Balroglar da Maiar seviyesinde olan ve Melkor’a tabi olan ruhlardır.

Ulu Müzik yapıldıktan sonra Eru, Ainur’a yalnızca işitilmiş olanı gösterir ve Ainur’a şöyle seslenir:

İşte Müziğiniz! Bu, sizin ozanlığınız; her biriniz, kendisinin tasarladığı ya da eklediği gibi gözükebilecek her şeyi, önünüzde yarattığım bu tasarım içinde yaratılmış bulacak.

J.R.R. Tolkien / Silmarillion / Ainulindalë

Tolkien’in anlayışında büyük bir yer tutan alt-yaratı kavramının da temelleri, kozmolojinin oluşumundaki temellerle, bu sözler aracılığıyla atılmıştır. Eru ardından tüm Ainur ile konuşmaya devam eder ve onlara pek çok şey söyler, çünkü “onların belleği O’nun sözleri ve bilgi de yaptıkları Müzikteydi”.

Melkor gördüklerini ele geçirme, hepsine sahip olma ve hepsine Efendi olma ihtirası ile yanıp tutuşurken, Ainur ise Arda’nın öğelerini incelediler. Bu öğelerden en çok suyu övdüler, bu nedenle Eldar (Elfler) arasındaki ortak kanı Ainur’un Müziği’nin yankısının yeryüzündeki herhangi bir öğeden çok suda yaşadığıdır. Bu nedenle Ilúvatar’ın Çocukları olan Elfler ve İnsanlar için deniz sesi doyumsuzdur ve onlar ne dinlediklerini bilmezler.

Ainur’un önemlilerinden olan ve Arda’ya indiklerinde Valar’dan sayılan Manwë, Ulmo ve Aulë, sırasıyla düşüncelerini havaya, suya ve toprağa çevirmişlerdi. Düşüncesini suya çeviren Ulmo, Eru’dan, Melkor’un sıcaklıkları ve ateşi tasarladığını, bu şekilde Ulmo’nun düşüncesinde merkezde olan suyun buhara ya da buza dönüşmesine hakim olmaya çalışacağı bilgisini aldı. Bulutlar sayesinde Manwë ile beraber çalışabileceklerini gördü. Yani yağmuru anlamayı başardı. Ulmo’nun Eru’ya cevabı yine müzik içermekteydi:

Gerçekten, Su, şimdi yüreğimin hayal ettiğinden daha güzel oldu, ne gizli düşüncem kar tanesini anlamıştı ne de müziğim yağmurun düşmesini içermişti. Manwë’ye ulaşacağım, böylece o ve ben, sizi mutlu etmek için sonsuza dek melodiler üretebileceğiz!

J.R.R. Tolkien / Silmarillion / Ainulindalë

Tüm bunlar olurken henüz Kutsal Olanlar Arda’ya inmemişlerdi. Tasarımı izlemek, müzikteki bilgiyle onu anlamaya çalışmak ve kendi düşüncelerine yer bulmaya çalışmak Ainur’un önceliğiydi. Fakat birden görüntü önlerinden alındı ve saklandı; bu beklenmedik yokluk Ainur’un Karanlığı da anlamasına yardımcı oldu.

Ainur Karanlığı kavramış olsalar da görüntünün gözlerinin önünden alınmış olmasına dayanamadılar. Görüntü önlerinden gittiğinde tarihin tüm çağları henüz tamamlanmamıştı ve   Dünya’nın sona erme bilgisinden haberdar değillerdi.

Ve bazıları der ki, görüntü İnsanların Egemenliği’nin tamamen gerçekleşmesi ve İlkdoğanların zayıflamasından önce kesilmiştir, Müzik’in tamamen bitmiş olmasına rağmen, Valar, Sonraki Çağları ve Dünya’nın sona erişini göremeyeceklerdi.

J.R.R. Tolkien / Silmarillion / Ainulindalë

Ainur henüz Arda’ya inmemişken, görüntü ile ilişkileri oldukça düşünseldi. Ainur önce Müzik yapıyordu, ardından bu Müzik bir görüntüye dönüşüyordu ve sonra da Ainur bu Müziğin görüntü halini seyrederek kendilerine yakın tasarımları bulmayı ve onların görüntüdeki yerini ve diğerleri ile olan ilişkisini anlamaya, kavramaya uğraşıyorlardı. Ancak Arda’ya indiklerinde bu böyle olmayacaktı; oradaki mücadele daha farklı ve daha zorlu olacaktı.

Devam edeceğiz…

Paylaşın.

Yazar Hakkında

Leave A Reply