Bir Vala’ya Karşı Bir İnsan / Húrin’in Ailesi

0

Morgoth’un Laneti Húrin’in, eşi Morwen, oğlu Túrin ve kızları Lalaith ile Nienor’dan oluşan ailesi üzerine bir gölge gibi çökmüştür. Tam tabirle bu karakterlerin hiç birisi gün yüzü görmemiştir. Ancak bir Morgoth’un Laneti yazısında değindiğim gibi bu lanetin işlemesinde Morgoth ve hizmetkarlarının çabaları kadar, Túrin’in ve Morwen’in kişilik yapılarının da payı büyüktür. 

Hikayenin anlatılışına uygun olarak Túrin üzerinden ilerlersek, küçük kız kardeşi Lalaith’in Angband’dan gelen bir vebadan ölmesi, babasının esareti ve Morgoth’un Laneti’ne dair haberler henüz çocukken hayatına giren şeylerdi. Buna rağmen annesinin onu Menegroth’a, Elf Kralı Thingol’ün yanına yollaması ile hayatı belirli açılardan yola girmiştir. Burada Thingol onu evlatlığı olarak ilan etmiş ve onu şereflendirmiştir. Bu dönemde Thingol, Túrin’in annesi Morwen’i de Menegroth’a davet ettiyse de Morwen kızı Nienor küçük olduğu için bunu kabul etmemiştir. 

Bir savaş dönüşü onu aşağılayan bir elf ile yaşadığı olay sonucu o elfin ölmesi Túrin’in Menegroth’tan kaçmasına sebep olmuştur. Túrin, Thingol’ün kendisini suçlu bulacağını ve zindana atacağını düşünmüştür. Bu olayları görenlerden birisi olan elf komutan Mablung onu af dilemesi ve cezasına razı olması için ikna etmeye çalışsa da Túrin Menegroth’tan ayrılır. Ardında olaylar Thingol’e anlatıldığında, Thingol Túrin’i suçsuz bulur ve dostu elf Beleg Túrin’i aramaya çıkar. Túrin’i bulduğunda ise onu ne Menegroth’a dönmeye ne de beraber savaşmaya ikna edebilmiştir ve Túrin kendi yoluna gitmeyi seçmiştir.

Kurduğu birlikle verdiği savaşta Morgoth’un ordularına büyük zararlar verse de annesinin kendisine yollamış olduğu Ejderha Miğferi’ni taktığı için Morgoth’un onu tanıması ve onun hakkında bilgi alması zor olmadı. Önce mağarasında kaldığı cüce kendisine ihanet etti ve orklar onu Angband’a götürmek üzere yakaladılar, ancak Túrin onu orklardan kurtaran dostu Beleg’i yanlışlıkla öldürdü. Ardından Nargothrond’un Elf Kralı Orodreth’in himayesinde yine başarılar elde etti ve Kral Orodreth’in kızı Finduilas’ın aşkını kazandı. Ancak Angband’ın saldırısında karşılaştığı ve meydan okuduğu ejderha Glaurung’un sözleri ile büyülenerek Finduilas’ı kurtaramadı. 

Bu sırada Thingol’ün yanına gelen Morwen ve Nienor, Túrin’e ait haberleri duyup onun bulmak istediler, halbuki onların Thingol’ün yanında olduğunu düşünen Túrin de kendi üzerindeki gölge onların üzerine de düşmesin diye yanlarına gitmek istemiyordu. Ancak ejderha Glaurung tüm bu olayları takip ediyor, bilgileri topluyordu. Glaurung’un saldırısı sonucunda Morwen kayboldu; Nienor ise Glaurung tarafından büyülendi ve her şeyi unuttu. Ardından onu bulan kardeşi Túrin oldu, ama Túrin kardeşi Nienor’u daha önce görmemişti; zihni silinmiş olan Nienor ise artık Túrin’i bilmiyordu. Sonrasında kardeş olduklarını bilmeden Nienor ile Túrin evlendiler ve Nienor hamile kaldı. Ardından Glaurung’un yakında olduğunu duyan Túrin onu öldürmek üzere yola çıktı ve başarılı da oldu, ancak bu sırada Nienor onu aramaya gelmişti ve Glaurung Nienor’a kocası bildiği Túrin’in kardeşi olduğunu açıkladı ve ejderhanın ölümüyle unutma büyüsü Nienor’un üzerinden kalktı. Nienor bu acıya dayanamayıp kendisini kayalıklardan aşağıya atarak can verdi. 

Túrin kendine geldikten sonra önce kendisine durumu anlatan Brandir’i yalan söylediğini düşünerek katletti. Ama Elf Beyi Mablung ona bu durumun gerçek olduğunu anlatınca, kendisini kılıcı Gurthang’ın üzerine atarak öldürdü. Nienor’un bedeni bulunamadı; Túrin mezarı ise Finduilas’ın mezarının yanında yapıldı. Bu olayın sonunda Morgoth, Húrin’i serbest bıraktı, çünkü 28 yıl süren esareti boyunca gördüklerinin onu ne derecede çıldırttığını biliyordu. Bu çılgınlıkla yapacağı her şey Morgoth’un lehine olacaktı. Húrin ve Morwen, Túrin’in mezarında son kez bir araya geldiler. Morwen de acıdan vefat etti ve Húrin onu da buraya defnetti. Húrin’in bundan sonraki hareketleri ise bir yandan Gondolin’in yerinin Morgoth tarafından öğrenilmesine, diğer yandan da Elf Kralı Thingol’ün ölümüne yol açacaktı. Sonunda ise Húrin de kendisini denize atarak can verecekti. 

J.R.R. Tolkien, Son Savaş’ta (Dagor Dagorath) Melkor’a indirilecek öldürücü darbenin Túrin tarafından vurulacağını ve bunun da hem İnsanlar’ın hem de Húrin ailesinin intikamı olacağını yazmıştır.

Paylaşın.

Yazar Hakkında

Leave A Reply